Szódabikarbóna

Szódabikarbóna
Szódabikarbóna

Szódabikarbóna

Szódabikarbóna (Nátrium-hidrogén-karbonát)

Jellemzés: A szódabikarbóna egy vegyipari melléktermék, amely a szódagyártás során keletkezik. Szemcsés, fehéres anyag, mely gyengén lúgos, vízben jól oldódó só. A savakat semlegesíti. Noha szagtalan, a szódabikarbóna egyik jó tulajdonsága, hogy képes elnyelni a legzavaróbb illatokat is, mert semlegesíti a baktériumok okozta savas anyagokat. Ősidők óta bevált természetes tisztítószer. De a sütőpor egyik alkotója is.


Általánosan ajánlott: A szódabikarbóna meglepően sokféle módon alkalmazható: a konyhában sütéskor (sütemények tésztájába), főzéskor (húspuhításra a főzővízbe), a háztartásban számos helyen (zsírfoltok, kávé- és teafoltok eltávolítására, edény- és sütőtisztításra, leégett ételmaradékok eltávolítására, csempe, mosdó, WC tisztítására). Hasznos a hűtőben, a beépített szekrényben vagy akár megszokott dezodorunk helyett is. Egy kevés port bedörzsölünk a hónaljunkba vagy a lábfejünkre, és máris elfelejthetjük az izzadságszagot.

A népgyógyászatban is közkedvelt hatóanyag különösen gyomorégés, emésztési panaszok, kellemetlen lehelet ellen, de még fogfehérítőnek is ajánlják. Vízzel elkeverve: gyomorégést, nehéz emésztést, olyan puffadást enyhítő oldatot kapunk, mely lúgos kémhatásának köszönhetően stabilizálja a pH-értéket, és megszünteti a túlzottan savanyú kémhatást.

Természetes, környezet barát fertőtlenítőszer: 3 egység szódabikarbóna és 2 egység víz felhasználásával hatékony, fertőtlenítő hatású oldatot kapunk. A oldatot használhatjuk a kezünkre szappan helyett, de az eszközök fertőtlenítésére is kiválóan alkalmas, például: szemöldök- és körömcsipesz, fésű stb. Pár csepp teafaolajjal elkeverve fokozható antiszeptikus hatása.

Szobaillatosító: a helység méretétől függően kistányérra, vagy befőttes üvegbe szódabikarbónára illóolajat is csepegtethetünk.

A patina eltávolítása: nem túl tömény oldatot készítsünk szódabikarbónából. Tegyük bele a foltos, tisztítandó tárgyakat és rövid áztatás után vegyük ki. Ez a keverék újra fényessé varázsolja az elszíneződött ezüstékszereket, nemesacél tárgyakat. Fontos tudni, hogy alumínium bevonatú darabokhoz nem szabad használni!

Leégett edények: a leégett ételmaradékot is könnyen eltávolíthatjuk, ha néhány evőkanál szódabikarbónát forralunk benne, és ezután dörzsöljük le az elszenesedett réteget.

Penészfoltok ellen: óvatosan dörzsöljük meg a penészes felületet tiszta szódabikarbónával. Eltávolítja, és hosszú időn át távol is tartja a gombákat.

Mivel széles körben ismert és használt anyag, így a kozmetikából sem hiányozhat. Hintőporok, fogfehérítők alkotója. Korpásódás ellen közvetlen a hajmosás előtt bedörzsöljük a fejbőrünket egy kevés szódabikarbónával és utána alaposan ki kell mosni.

Túladagolás: Túlzott fogyasztása komoly károkat okozhat a szervezet sav-bázis egyensúlyában. A magas nátrium-tartalom a szívelégtelenségben vagy a magas vérnyomásban szenvedő betegeknél okozhat problémákat.

Egyéb felhasználási területek: Ha táborozunk, feltétlenül vigyünk magunkkal szódabikarbónát! Ha ezzel mosogatunk, nem szennyezzük a forrás, vagy patak vizét, de jó gyomorfájdalmakra, szúnyogcsípésre, szappan helyett is. Ha kigyulladt a serpenyőnk, a lángokat oltsuk el egy nagy adag szódabikarbónával! Az anyag hő hatására szén-dioxidot termel, és elfojtja a lángokat. A gyümölcsöket is moshatjuk szódabikarbónával: gyengéden leoldja a káros anyagokat. – okokucko.hu

Fürdőbomba házilag: 2 fürdőgolyó elkészítéséhez szükséges alapanyag-mennyiség (ha többet szeretnél, akkor arányosan vedd dupláját, tripláját stb).

  • 50 gramm szódabikarbóna
  • 25 gramm citromsav (nem durva szemcsés, ha porrá őrlöd, szebb lesz a végeredmény)
  • 25 gramm kukoricakeményítő (ez fogja adni a fürdőbomba keménységét)
  • kb. 15 gramm shea vaj (vagy kakaóvaj, kókuszolaj vagy bármilyen olaj, vagy olajkeverék) folyékony állapotban, ha szilárd növényi olajat használsz, akkor takaréklángon vagy gőz felett egy tálkában olvaszd meg őket.
  • Illóolaj tetszés szerint (én ehhez a mennyiséghez 50 csepp illóolajat használok (100 %-os hígítatlan fajtát), ettől nyugodtan eltérhetsz, ha kevésbé illatosat szeretnél, de én imádom, ha erősen illatozik.
  • Tehetsz hozzá, de nem szükséges: kecsketejport vagy valamilyen természetes színezéket (figyelem: a színezék kád vizét is meg fogja színezni, ha sokat teszel)

A fürdőbomba készítése: A citromsavat, a szódabikarbónát, a kukoricakeményítőt tedd egy tálba, majd keverd jól össze őket. Az olajakba csepegtesd bele az illóolajat és az egészet folyékony állapotban tedd a szilárd hozzávalókhoz. Ha úgy látod, hogy szükséges még olaj, pótold. Ne vízzel, inkább olajjal érd el a megfelelő állagot! Gyúrd össze az egészet a kezeddel, de jó erősen, mert ha nem tapasztod össze eléggé a masszát, akkor is megrepedhet. Formázd tetszés szerint: formázz golyókat, teheted szilikon rózsaformába, vagy bármilyen általad választott formába.

Ha készen vagy, tedd félre 2-3 napra, amíg megkeményedik, utána már használhatod is. Kitűnő saját készítésű ajándék.

Száraz helyen tárold, hogy párát, nedvességet ne kapjon, mert akkor elkezd pezsegni, csúnya lesz.

Az olajak, növényi zsírok és illóolajok miatt egy bőrtápláló, olajos, illatos fürdőélményben részesülhetsz, utána persze a kád mosása már nem lesz olyan nagy élmény, de néhanapján megérdemelsz Te is egy kényeztető fürdőt. – forrás: http://www.fittnok.hu/furdogolyo-furdobomba-keszitese-hazilag

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:

Alfa-zsírsavak

Alfa-zsírsavak

Jellemzés: Az 1950-es években a tudósok felfedezték, hogy a sokoldalú alfa-zsírsav a különböző enzimek működését elősegítve felgyorsítja a szervezetben az

Tovább olvasom »
Korallpor

Korallpor

Jellemzés: A korallpor vagy korall kalcium egy természetes ásványi anyag, mely hozzásegíti a szervezetünket, hogy egészséges tudjon maradni. Forrás: A

Tovább olvasom »
Q-10 koenzim

Q-10 koenzim

Q10-Koenzim (Ubikinon) Jellemzés: A Q-10 koenzim kinon vegyület, amelyet a szervezet állít elő. Amikor 1957-ben a tudósoknak először sikerült izolálniuk

Tovább olvasom »



Tetejére görgetés